Home NEW / TRENDING PERMANENT SECRETARIES RETAINING PORTFOLIOS

PERMANENT SECRETARIES RETAINING PORTFOLIOS

769
0
SHARE

PERMANENT SECRETARIES RETAINING PORTFOLIOS
NAME CURRENT MINISTRY/AGENCY TRANSFER MINISTRY/AGENCY
1 ENGR KAYODE ADEMOLAKE WORKS & INFRASTRUCTURE WORKS & INFRASTUCTURE
2 DR. ADESANYA AYINDE HEALTH HEALTH
3 MR KUNLE OSOTA LOCAL GOVERNMENT & CHIEFTAINCY AFFAIRS LOCAL GOVERNMENT & CHIEFTAINCY AFFAIRS
4 DR NAFIU AIGORO HOSPITAL MANGEMENT BOARD HOSPITAL MANAGEMENT BOARD
5 MRS MOJISOLA DOSUNMU TEACHING SERVICE COMMISSION TEACHING SERVICE COMMISSION
6 MRS IRENE KOKUMO BUREAU OF LOCAL GOVERNMENT PENSIONS BUREAU OF LOCAL GOVERNMRNT PENSIONS
7 MRS YETUNDE ORESANYA JUSTICE JUSTICE
8 MR DOLAPO ODULANA BUREAU OF PROTOCOL & CEREMONIALS BUREAU OF PROTOCOL & CEREMONIALS
9 MR SHAMSIDEEN MOSURO BUREAU OF GOVERNMENT HOUSE & GENERAL SERVICES BUREAU OF GOVERNMENT HOUSE & GENERAL SERVICES
10 MR ADESUPO AWERE INFORMATION & STRATEGY INFORMATION & STRATEGY
11 DR KASALI OLABIMTAN LOCAL GOVERNMENT SERVICE COMMISSION LOCAL GOVERNMENT SERVICE COMMISSION
12 DR (MRS) OLURANTI OLADEINDE WOMEN AFFAIRS & SOCIAL DEVELOPMENT WOMEN AFFAIRS & SOCIAL DEVELOPMENT
13 MR ADEBOWALE OYENEYE PUBLIC SERVICE TRANSFORMATION OFFICE PUBLIC SERVICE TRANSFORMATION OFFICE
14 MR OLANREWAJU SAKA BUREAU OF CABINET & SPECIAL SERVICES BUREAU OF CABINET & SPECIAL SERVICES
15 MR MICHAEL IDOWU TREASURY OFFICE/ACCOUNTANT GENERAL TREASURY OFFICE/ACCOUNTANT GENERAL
16 ENGR JONATHAN ONAJOBI HOUSE OF ASSEMBLY

RESHUFFLED PERMANENT SECRETARIES
NAME CURRENT MINISTRY/AGENCY TRANSFER MINISTRY/AGENCY
1 MR KOLAWOLE FAGBOHUN YOUTHS & SPORTS BUREAU OF SERVICE MATTERS
2 MR HASSAN ADEKUNLE BUDGET & PLANNING FINANCE
3 MRS LYDIA FAJOUNBO COMMERCE & INDUSTRY BUREAU OF ESTABLISHMENT & TRAINING
4 MRS MELUTIA OGUNREMI COMMUNITY DEVELOPMENT & COOPERATIVES CULTURE & TOURISM
5 MR ABAYOMI BAJELA BUREAU OF POLITICA AFFAIRS & TRAINING OFFICE OF THE GOVERNOR
6 MR FATAI OGUNLANA BUREAU OF ESTABLISHMENT & TRAINING CIVIL SERVICE COMMISSION
7 MRS OLASENI OGUNLEYE AGRICULTURE EDUCATION, SCIENCE & TECHNOLOGY
8 MR OLUBOLA AIKULOLA EDUCATION, SCIENCE & TECHNOLOGY COMMERCE
9 MRS YETUNDE DINA ENVIRONMENT URBAN & REGIONAL PLANNING
10 MRS OLUFUNMILAYO DADA BUREAU OF STATE PENSIONS BUDGET & PLANNING
11 ENGR. OLAYIWOLA ABIODUN HOUSING YOUTHS & SPORTS
12 MRS SALIMOT OTTUN CULTURE & TOURISM BURAEU OF POLITICAL AFFAIRS & ADMINISTRATION

NEW PERMANENT SECRETARIES

1 FADITIMU, Olushola Oluleye COMMUNITY DEVELOPMENT
2 OJETOLA, Razak Olabode ENVIRONMENT
3 SODEINDE, Olukunle Kolawole BUREAU OF STATE PENSIONS
4 SOTUBO, Olurotimi Olumide SPECIAL DUTIES & INTERGOVERNMENTAL AFFAIRS
5 OREKOYA, Bolaji Ajose HOUSING
6 LUKAN, Jubril Olalekan RURAL DEVELOPMENT
7 BENSON, Lateef Adebola FORESTRY
8 SORUNKE, Dotun AGRICULTURE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here